سامانه استعلام سهمیه بنزین سماس – samas.moi.ir

سامانه سماس samas.moi.ir و جزئیات مربوط به آن را در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم. با مطالعه مطالب پیش رو، به اطلاعات کافی در مورد سایت سماس دست خواهید یافت. در پایان نیز کارشناسان ما پاسخگوی هرگونه سوالی در زمینه سایت سماس samas.moi.ir خواهند بود.

موضوعات

سامانه سماس

سامانه سماس samas (سامانه مشترک اطلاعات سفر) به منظور نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر توسط وزارت کشور برای ثبت برخط اطلاعات ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر،رانندگان و داده های سفر با عنوان سامانه مشترک اطلاعات سفر (سماس) راه اندازی شده است.

از جمله خدمات ارائه شده در سامانه سماس samas می توان به  استعلام اعتبار سوخت یا همان استعلام سهمیه بنزین، ثبت اطلاعات آنلاین، نظارت بر عملکرد و جمع آوری داده های سفر اشاره کرد.

سامانه سماس به منظور ارائه خدمات الکترونیکی به صاحبان خودرو های نقلیه و شرکت های حمل و نقل می باشد. با گذشت زمان و ورود به عصر تکنولوژی، راه اندازی بستر های الکترونیکی برای ارائه خدمات اداری، به مقدار قابل توجه در وقت و هزینه افراد جامعه موثر خواهد بود و از تجمعات بی فایده در ادارات که موجب کند تر پیش رفتن فرانید های اداری و از بین رفتن وقت افراد می شود، جلوگیری خواهد کرد.

سامانه سماس samas.moi.ir

samas.moi.ir

استعلام سهمیه بزنین یکی از خدمات سامانه سماس می باشد که در ادامه بررسی خواهیم کرد چگونه صورت می پذیرد.

ابتدا باید نشانی اینترنتی سایت سماس samas.moi.ir را در مرورگر خود جستجو کنید. و یا از طریق لینک مستقیم ورود به سامانه سماس، وارد صفحه اصلی سایت سماس شوید.

با ورود به سامانه سماس، باید مطابق تصویر رو گزینه استعلام رانندگان کلیک کنید. با کلیک روی این قسمت وارد صفحه جدیدی خواهید شد که در آن باید کد ملی راننده یا مالک خودرو را وارد کنید. با وارد کردن کد ملی، نوبت به درج کد امنیتی خواهد رسید که باید در محل مشخص شده صورت گیرد.

استعلام سهمیه بنزین در سامانه سماس

 

samas.moi.ir | استعلام سهمیه بنزین

با فشردن گزینه استعلام وارد صفحه استعلام سهمیه بنزین در سامانه سماس خواهید شد که در آن گزینه های مختلفی برای پیگیری وجود خواهند داشت، که به شرح زیر هستند:

 • تغییر رمز اعتبار سامانه سماس
 • بازنشانی رمز سامانه سماس
 • تاریخچه واریز اعتبار
 • تاریخچه برداشت اعتبار
 • مانده اعتبار سوخت

گزینه تاریخچه واریز اعتبار، اطلاعات لازم در خصوص استعلام سهمیه بنزین را در اختیار شما عزیزان خواهد گذاشت. همچنین از طریق گزینه مانده اعتبار سوخت قادر خواهید بود مقدار باقی مانده از سوخت قابل دریافت خود را مشاهده نمایید.

کارشناسان ما آماده اند تا به تمامی سوالات شما در زمینه استعلام سوخت اعتباری وانت بارها، سامانه سماس دوگانه سوز و … پاسخ دهند.

استعلام سوخت اعتباری چیست

استعلام سوخت اعتباری یک خدمت است که به رانندگان امکان می‌دهد میزان اعتبار سوخت خود را بررسی کنند. این اعتبار سوخت مربوط به سهمیه سوختی است که برای هر دوره به رانندگان تعلق می‌گیرد. برای استعلام سوخت اعتباری، شما می‌توانید از سایت سماس استفاده کنید. سماس سامانه samas ملی اطلاعات سفر است که برای نظارت بر میزان اعتبار سوخت واریزی به رانندگان طراحی شده است. برای ورود به سایت سماس، شما باید گزینه استعلام رانندگان را انتخاب کنید و کد ملی خود را وارد کنید. سپس کد امنیتی را که در تصویر می‌بینید وارد کنید و دکمه استعلام را بزنید.

 

استعلام سهمیه اعتباری بنزین samas

برای استعلام سهمیه اعتباری بنزین samas، شما می‌توانید از سایت سماس samas moi ir استفاده کنید. سماس سامانه ملی اطلاعات سفر است که برای نظارت بر میزان اعتبار سوخت واریزی به رانندگان طراحی شده است.

برای ورود به سایت سماس، شما باید گزینه استعلام رانندگان را انتخاب کنید و کد ملی خود را وارد کنید. سپس کد امنیتی را که در تصویر می‌بینید وارد کنید و دکمه استعلام را بزنید.

در سایت سماس samas moi ir، شما می‌توانید موارد زیر را ببینید یا انجام دهید:

 1. مشاهده مانده اعتبار سوخت
 2. مشاهده تاریخچه اعتبار
 3. مشاهده تاریخچه برداشت اعتبار
 4. تغییر رمز اعتبار
 5. بازیابی رمز اعتبار

برای هر یک از این موارد، شما باید رمز کارت سوخت خود را وارد کنید. این رمز در اغلب موارد، ۴ رقم آخر کد ملی صاحب کارت است.

راهنمای سوختگیری در سایت سماس samas.moi.ir

سایت سماس samas.moi.ir برای خدمات رسانی بیشتر به کاربران خود، راهنمای سوخت گیری را در سامانه قرار داده است. در ادامه به بررسی راهنمای سوخت گیری در سایت سماس خواهیم پرداخت.

راهنمای سوختگیری در سامانه سماس samas.moi.ir به شرح زیر خواهد بود:

 1. ابتدا سوختگیری نمائید. (تفاوتی بین استفاده از کارت سوخت خودرو و کارت جایگاه نمی باشد.)
 2. برای پرداخت مبلغ سوخت کارت بانکی خود را در دستگاه بکشید.
 3. گزینه پرداخت اعتباری را انتخاب نمائید.
 4. پس از انتخاب دکمه اعتباری، مبلغ پرداخت به شما نمایش داده خواهد شد. در این مرحله رمز اعتبار خود را که همان چهار رقم اخر کد ملی می باشد را وارد نمایید.
 5. در این مرحله فرآیند پرداخت شما انجام گرفته  و در روی رسید چاپ شده عبارت عملیات موفق نوشته شده است.
 6. توجه داشته باشید که اعتبار به کد ملی واریز و با کلیه کارت های بانکی به نام شما قابل استفاده می باشد فقط از آن می توانید در جایگاه عرضه سوخت استفاده نمایید.
راهنمای سوخت گیری در سامانه سماس

سوالات متداول سامانه سماس

سوالات متداول سامانه سماس samas.moi.ir ، شامل مجموعه ایی از سوالات پرتکرار کاربران سایت سماس، به همراه پاسخ می باشد که در بستر سایت قرار گرفته است. با مراجعه به این سوالات می توانید پاسخ بسیاری از پرسش های خود را در ارتباط با سامانه سماس دریافت کنید.

سوالات متداول سامانه سماس به شرح زیر می باشند:

1. نحوه ثبت نام در سامانه سماس چگونه انجام می شود؟

 • ويرايش اطلاعات یا ثبت نام در سایت سماس انجام نمی گيرد زیرا .تا زمانی كه برای كد ملی ،واريز اعتبار سوخت انجام نشده باشد اطلاعاتی از كد ملی در سامانه سماس samas.moi.ir وجود ندارد. بنابراينپيام (خطا، تاكنون برای اين كد ملی واريز اعتبار سوخت انجام نشده است.) نمايش داده می شود.

2. پيگيری واريز نشدن اعتبار سوخت از چه مرجعی انجام می شود؟

 • پيگيری واريز نشدن اعتبار سوخت بايد از مجموعه محل فعاليت شما انجام گيرد.
  به عنوان مثال؛ تاكسی های اينترنتی از شركت های مربوطه، آژانس های تحت پوشششهرداری و اصناف از مرجع صادركننده پروانه فعاليت، ، سامانه سماس اسنپ  و ...
  (سامانه سماس تاکسی تلفنی و سامانه سماس اسنپ نیز به همین ترتیب خواهد بود.)

3. پيگيری برداشت اعتبار در جايگاه سوخت بيش از مبلغ سوخت گيری چگونه است؟

 • در صورت برداشت اعتباردر جايگاه سوخت بيشتر از ميزان سوختگيری، فعالان ناوگان بايد مراتب را از جايگاه سوخت يا شركت پخش و پالايش فرآورده های نفتی شهرمربوطه پيگيری نمايند.

4. رمز اعتبار سوخت چيست؟

 • رمز اعتبار سوخت به صورت پيش فرض 4 رقم آخر كد ملی می باشد، در صورت تغيير اين رمز توسط شما در سامانه سماس samas.moi.ir، درجايگاه سوخت نيز بايد از رمز جديد اعمال شده برای سوخت گيری استفاده نماييد.

5. استفاده از اعتبار واريزشده با كدام كارت بانکی امکان پذير است؟

 • در صورت واريز اعتبار سوخت استفاده از اعتبار با تمام كارت های بانکی متعلق به كد ملی در جايگاه سوخت امکان پپذير است.

6. در صورت مواجهه با پيام خطا كارت نامعتبر يا رمز نامعتبر در جايگاه سوخت چه بايد كرد؟

 • درصورت مواجهه با اين پيام در جايگاه سوخت از ديگر كارت های بانکی متعلق به كد ملی استفاده شود.

7. نحوه استفاده از اعتبار واريز شده چگونه است؟

 • در صورت واريز اعتبار سوخت، استفاده از اين اعتبار در جايگاه سوخت جهت پرداخت هزينه سوخت گيری امکان پذير است.
 • نحوه استفاده: پس از سوختگيری (سهميهكارت سوخت يا بنزين آزاد تفاوتی ندارد) جهت پرداخت هزينه يکی از كارت های بانکی متعلق به كد ملی در جايگاه استفاده شود گزينه اعتباری انتخاب شدهرمز اعتبار (پيش فرض 4 رقم آخر كد ملی) وارد شود سپس هزينه سوخت گيری انجام شده از اعتبار كسر می گردد.

8. در صورت داشتن تراكنش ناموفق اعتبار سوخت در جايگاه پيگيری به چه صورت انجام شود؟

 • در صورت تراكنش ناموفق اعتبار و كسر اعتبار از حساب شما و اعمال نشدن در حساب جايگاه، اعتبار به كد ملی شما بازگردانده می شود ، جهت پيگيری بايد با مجموعه به برداختبه شماره 27312731 تماس حاصل فرماييد.

 

 

همه روزه حتی در روز های تعطیل هم از 8 صبح تا 12 شب در کنار شماییم تا در اسرع وقت جامع ترین پاسخ را به سوالات شما ارائه کنیم.

پاسخگویی همه روزه از 8 صبح تا 12 شب

☎️ تماس از تلفن ثابت ☎️

9099071613

 

 

سوالات متداول سامانه سماس samas.moi.ir

سامانه سماس، چیست؟

✔️ سامانه سماس (سامانه مشترک اطلاعات سفر) به منظور نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر توسط وزارت کشور برای ثبت برخط اطلاعات ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر،رانندگان و داده های سفر با عنوان سامانه مشترک اطلاعات سفر (سماس) راه اندازی شده است.

❓استعلام سهمیه بنزین در سایت سماس، به چه صورت است؟

✔️ راهنمای استعلام سهمیه بنزین در سامانه سماس با راهنمای تصویری در مقاله آورده شده است.

❓رمز اعتبار سوخت چيست؟

✔️ رمز اعتبار سوخت به صورت پيش فرض 4 رقم آخر كد ملی می باشد، در صورت تغيير اين رمز توسط شما در سایت سماس samas.moi.ir، درجايگاه سوخت نيز بايد از رمز جديد اعمال شده برای سوخت گيری استفاده نماييد.

همچنین شاید بپسندید
2 Comments
 1. بهروز says

  رانندگان‌‎​‎‎​ تاکسی آنلاین، به هیچ عنوان در این محل شماره ملی خود را در اختیار جایگاه داران قرار ندهید. حتی برای دریافت موجودی‌‎‌​‌​ هم قرار ندهید. کارگران این جایگاه اقدام به برداشت غیر قانونی از سهمیه سماس رانندگان می کنند. حتی خودتون هم نمی فهمین‌‎​‎‏‏ چجوری از سهمیه شما برداشت میکنند. تاکید میکنم به هیچ عنوان شماره ملی خود را در اختیار هیچ جایگاه داری قرار ندهید.

 2. محمود says

  چرا شماره ملی من ثبت نمیشود

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.